testosterón

Testosteron

 Testosteron: jaké jsou jeho účinky a vliv na mužské tělo?

Dalo by se říci, že základem každého muže je testosteron . Nebo jinak, bez testosteronu není muž mužem.

Obsah článku

 1. O co se jedná
 2. Funkce
 3. Testosteron a ženy
 4. Účinky
 5. Vliv testosteronu
 6. Jeho zdroje
 7. Produkty s testosteronem

Co je to

Testosteron-zloženie

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který je přirozenou složkou mužského těla. Jeho tvorbu zajišťují varlata a částečně nadledviny. O jeho produkci a vylučování se stará zase jiný hormon – luteinizační, který se nachází v adenohypofýze. Testosteron můžeme považovat za jeden ze základních rozdílů mezi mužem a ženou a sice, testosteron je produkován iv těle ženy.

 Funkce a vliv

Testosteron ovlivňuje a působí na primární i sekundární znaky muže, jako je velikost pohlavního orgánu, růst svalové hmoty, zarůstání a pod. U mužů se vyskytuje v malých množstvích i estrogen. Stejně jako testosteron u žen.

V posledních desetiletích můžeme považovat za největší objev vzhledem k funkci a vlivu testosteronu to, že neovlivňuje jen vzhledové rysy muže, ale má zásadní vliv i na jeho myšlení.

Jeho tvorba nejvíce narůstá v období puberty, kdy ovlivňuje vnější znaky. Znaky myšlení už od těhotenství.

 Jak je to s testosteronem u žen

Základní hormon pro sexuální a reprodukční vývoj je u žen tzv. estrogen . Jde o hormon, který vzniká ve vaječnících z tzv. váčků. Malé množství estrogenu se nachází iu mužů.

Nyní však zpět k tomu, jak je to s testosteronem u žen. Jeho vysoký výskyt u něžného pohlaví způsobuje prakticky pouze problémy (stejně je to is estrogenem u mužů). Vyvolává zarůstání, akné, narušuje menstruaci a dokonce v extrémních případech může vést až k neplodnosti a smrti.

Ve zkratce, jaký je prospěšný mužem, tak je škodlivý ženám.

 Účinky testosteronu

Jak vyplývá z předchozí části, muži jsou díky testosteronu tím, čím opravdu jsou. Přečtěte si nejzásadnější změny, které u chlapů tento hormonu způsobuje.

 • rozdílné myšlení od žen,
 • více logiky, ale méně zdravého strachu,
 • velikost pohlavního orgánu,
 • zarůstání,
 • růst svalové hmoty,
 • více síly a fyzické energie,
 • psychická pohoda,
 • sexuální chuť a dominance,
 • pevnější a delší erekce,
 • větší produkce spermií,
 • méně závažných onemocnění.

Vliv na erekci

testosterón-erekcia

 

Když mluvíme o testosteronu v souvislosti s erekcí, jeho vliv je více než jen klíčový. Potřebu po vysoké resp. optimální hladině můžeme rozdělit na dvě období, a to buď v pubertě nebo následně během celého sexuálního života. Věkem hladina testosteronu klesá a tím se snižuje i chuť na sex a schopnost dosahovat erekce či orgasmus.

Nedostatek testosteronu

Jelikož je testosteron nezbytný pro sexuální apetit, plodnost, výdrž či erekci, jeho nedostatek může muži zkomplikovat život. Nedostatek bývá častěji pozorován u mužského pokolení jako u ženského.

Deficit tohoto hormonu se může u mužů projevit již v období puberty, což je schopné ovlivnit druhotné pohlavní znaky muže. Muž může pozorovat nízkou produkci testosteronu prostřednictvím různých příznaků, jako jsou:

 • Problémy s depresemi nebo časté změny nálady

Výrazným způsobem ovlivňuje zvládání stresových situací, co se koneckonců odráží i na střídání nálady, či výskytu nepříjemných pocitů. V takovém případě můžeme mluvit io zvýšeném riziku projevení úzkosti.

 • Snížený fyzický výkon

Deficit testosteronu může odrazit i na pociťované únavě, rychlejším vyčerpání či problémech s regenerací a odpočinkem. Pokud jste tedy aktivní sportovec, měli byste dbát na zvýšený přísun testosteronu do vašeho těla prostřednictvím výživových doplňků.

 • Snížený sexuální apetit

Asi největší změnu pocítíte v sexuální oblasti, protože nedostatek testosteronu má za následek především tento nepříjemný jev. V nejhorších, pokročilých fázích může tento deficit vyústit do úplného nezájmu o sexuální oblast.

 • Snížená plodnost

Neméně důležitý problém způsoben nedostatkem testosteronu je problém mužské plodnosti. Jde totiž o stav nízké produkci spermií, který je způsobován právě nízkým testosteronem. Z biologického hlediska je tedy nezbytný pro spermatogenezi – produkci spermií.

 • Iné problémy spojené s pohlavní soustavou a sexuální oblastí

Jedním z nejzávažnějších problémů ve spojitosti s problematikou testosteronu, je problém s dosahováním erekce. Konkrétně se jedná o slabší kvalitu erekce, která se projeví nedostatečnou tvrdostí pohlavního údu. Poruchy erekce souvisejí s „erektilní dysfunkcí“.

Jaké jsou příčiny nedostatku?

Za každým zdravotním problémem stojí určité příčiny. Testosteron není žádnou výjimkou, a tedy i jeho nedostatek je způsoben určitými faktory.

Mezi nejčastější faktory patří:

 • Vyšší věk

Pokles hladiny testosteronu v závislosti na zvyšujícího se věku je přirozeným procesem. Možná jste nevěděli, ale svůj rekord dosahuje produkce testosteronu v pubertálním věku. Přibližně od 25. roku života začíná proces snižování tvorby tohoto důležitého pohlavního hormonu. Pro zajímavost, tvorba hormonu klesne za jeden rok o 1-2% .

 • Porucha hormonů

Hladina testosteronu nemusí být ovlivněna pouze vyšším věkem, ale i faktory, které člověk není schopen nijak ovlivnit. Jedná se o problémy týkající se štítné žlázy nebo různé obtíže spojené s tvorbou gonadotropních hormonů. Pod výkyvy hladin hormonů se může podepsat i nádorové onemocnění či onemocnění pramenící přímo ve varlatech.

Doporučujeme! Trápí Vás slabá erekce, snížené libido a sexuální nechuť? EREXAN je skvělý prostředek na eliminaci těchto nedostatků. Chcete-li zlepšit Váš sexuální život, rozhodně si přečtěte recenzi ...
 • Životní styl – špatná životospráva

Tvorba testosteronu je výrazně ovlivněna i nesprávnou životosprávou, která se projevuje například nadměrným požíváním alkoholu, kouřením případně i nezdravou přijímanou potravou. Zajímavé je, že zodpovědné za sníženou tvorbu testosteronu jsou zejména potraviny obsahující velmi mnoho estrogenu. Doporučuje se tedy konzumace dostatečného množství ovoce a zeleniny. Deficit sportu a pohybu, spánku či stres jsou také významné faktory ovlivňující hladinu testosteronu muže.

 • Užívání léků a nemoci

Samozřejmě existuje mnoho léků, které nepostihují nejlépe na hladinu testosteronu v našem těle. Doporučujeme si občas prohlédnout i příbalové letáky, nakolik se můžete dozvědět velmi mnoho informací týkajících se nežádoucích účinků na hladinu testosteronu v mužském těle. Pro příklad bychom mohli uvést léky určené k léčbě onemocnění kardiovaskulárního typu. Většina takových léků má jako vedlejší účinek redukci hladiny testosteronu a snížení libida.

 • Nadměrný stres

Časté pociťování stresu negativně ovlivňuje duševní i tělesné zdraví každého člověka. Pokud je člověk dlouhodobě pod stresem, produkuje více stresového hormonu kortizolu. Kortizol a testosteron jsou v úzké spojitosti. Zvýšená hladina kortizolu zapříčiňuje nízkou produkci testosteronu. To je také častým důvodem proč právě pod stresem nemáte chuť na intimní život.

Jak zjistit hladinu testosteronu?

Doporučuje se pravidelné podstupování vyšetření určených ke zjištění hladiny testosteronu ve vašem těle. Jelikož nízká hladina testosteronu u mužů způsobuje rozličné komplikace, zejména v sexuální oblasti, je ve vašem zájmu se nechat vyšetřit. Jak funguje vyšetření? Bude vám proveden krevní test, který je nezbytné podstoupit ráno, protože může hladina testosteronu během dne kolísat. Vzhledem k váš přibývající věk, je mnohem důležitější podstupovat takové krevní testy, protože testosteron v těle klesá s vyšším věkem a může nastat andropauza (mužský přechod). Odborníci doporučují vyšetření hladiny testosteronu z krve zejména v situacích:

 1. Pokud máte problémy s erekcí
 2. Zvýšeného vypadávání vlasů
 3. Při ztrátě chuti do sexuálních aktivit
 4. Pokud jste neplodný
 5. Pokud u vás nastal výraznější úbytek svalové hmoty
 6. Pokud jste v procesu nabírání svalové hmoty
 7. Pokud máte problémy s osteoporózou nebo nízkou hustotou kostí

Zvýšení hormonu testosteron

Pokud patříte do skupiny mužů, kteří si potrpí na kvalitním životě a kvalitním sexuálním prožívání, vaši hladinu testosteronu byste neměli nechat bez povšimnutí. Je nesmírně důležité udržovat si stálou hladinu testosteronu. Existuje několik zaručených ,, receptů “, kterými dosáhnete navýšení hladiny tohoto pohlavního hormonu. Zde je hned několik:

 • Dostatek pohybu a fyzické aktivity, i sexu

Možná ani netušíte, jaký pozitivní řetězec reakcí dokážete prostřednictvím pohybu spustit. Kromě toho, že děláte pro sebe dobrou věc, budujete si kondičku, podporujete i tvorbu testosteronu. Dostatečně vysoká hladina hormonu přispívá ke stimulaci sexuálního a fyzického výkonu. Doporučuje se proto pravidelný pohyb a fyzická aktivita. Nezapomínejte přitom i na intenzivní aerobní aktivitu, jako je například sprintový beh.

 • Vhodná strava

Strava je také velmi výrazným faktorem, který ovlivňuje regulaci hladiny testosteronu v mužském těle. Pokud i vy patříte k lidem, kterým záleží na jeho zdravé hladině, měli byste začít přijímat kvalitní tuky. Vhodným zdrojem jsou zejména ořechy a mastné ryby, které působí i jako afrodisiakum. Kromě toho, nezanedbávejte i příjem potravin, jako jsou maso, zelenina a ovoce.

 • Zdravý životní styl

Na produkci testosteronu v mužském těle výrazným způsobem ovlivňuje i dostatečná regenerace a spánek. Pokud budete dodržovat tuto zásadu, pomůže vám to navýšit hladinu testosteronu, což se projeví i ve vaší sexuální výkonnosti. Je důležité v první řadě snížit přílišné požívání alkoholu a naučit se relaxovat.

 • Vyhýbání se negativním vlivům

Některé dlouhodobé problémy, které trápí populaci, jsou taktéž odpovědné za snížení tvorby testosteronu v těle muže. Můžeme například mluvit o stresu, kouření, obrovské zátěži fyzického či mentálního charakteru nebo o určitých druzích léků vázaných na lékařský předpis. Bylo by ještě třeba dodat, že potraviny bohaté na estrogen mají rovněž nepříznivý vliv na hladinu testosteronu v mužském těle.

 • Léčba

Řešit deficit testosteronu lze také prostřednictvím lékaře, který vám s tímto problémem určitě pomůže. Nasazení určité léčby závisí na příčiny, kterou je třeba odstranit. Může jít například o hormonální léčbu nebo léčbu jiného onemocnění. Nejznámější je tzv. testosteronova substituční terapie.

 • Doplňky stravy

Vhodnou alternativou, v případě pokud jedinec trpí nedostatkem testosteronu, mohou být i doplňky stravy. Ve většině případů mluvíme o doplňcích ve formě tablet, které mají výhodu v tom, že jsou dostupné bez lékařského předpisu a nedisponují téměř žádnými negativními účinky. K zahození jistě nebudou ani různé čaje s podobnými účinky. Důležité je říci, že takové doplňky jsou určeny ke stimulaci tvorby testosteronu. Ve volné přírodě najdeme rozličné rostliny a byliny, které se mohou pyšnit stimulačními účinky – např. Maca peruánská nebo Kotvičník.

 Zdroje testosteronu

Z různých důvodů může být u mužů hladina testosteronu nižší. Ať už to je věkem, zdravotním stavem nebo něčím jiné, vždy je třeba ji zvýšit. Jak zvýšit hladinu testosteronu? Existuje několik zdrojů a forem, odkud můžete testosteron čerpat.

 • Přírodní testosteron

Tento typ můžeme získat z různých rostlin vyskytujících se v přírodě. Tou nejznámější je pravděpodobně „Tribulus terretris“, tedy Kotvičník zemní . Množstvím vědeckých výzkumů prokázaly, že požívání této rostliny má zásadní vliv na tvorbu a množství testosteronu u muže (zvýšení až o 20-30%). Tato rostlinka bývá i základem přírodních výživových doplňků na erekci (např. Erexan či Zerex ). Může být ve formě tablet, čaje či prášku, a to buď samostatně nebo je částečnou složkou v produktu.

 • Chemický testosteron

testosterón-svaly

 

Je získaný chemickým postupem, jeho koncentrace je samozřejmě vyšší než v přírodních složkách. Kdo potřebuje vysoké a akutní dávky, je pro něj vhodnější. Naopak, pokud si chce někdo zlepšit svůj stav v určité oblasti, je třeba sáhnout po přírodním testosteronu. Chemický testosteron je možné získat pouze u lékaře na předpis.

 Produkty pro zvýšení hladiny

Přírodní výživové doplňky na tvorbu testosteronu se aktuálně těší velké oblibě u mužů. Přírodní produkty můžeme v zásadě rozdělit do dvou skupin.

 1. skupina = priroritne zaměřena na zvýšení tvorby testosteronu a stým spojené výhody, které vyšší hladina v krvi přináší (Primulus)
 2. skupina = zaměřena na jiný problém, který ale souvisí i s nízkou hladinou testosteronu. Jde například o produkty na erekci a zvýšení libida. Tyto doplňky mívají často v obsahu rostliny jako Tribulus či Maca, které mají přímí vliv na zvýšení jeho hladiny, a tím, samozřejme zlepšují sexuální výkon, sílu erekce či délku pohlavního styku.

Primulus

primulus exkluziv

Doplněk stravy Primulus je aktuální novinka ze sousední České republiky. Luxusní balení, ve kterém je umístění výživový preparát, je speciálně navržen pro muže. Jde o komplex vitamínů, minerálů a bylinných složek pro zlepšení mužské síly, pohlavní chuti, zlepšení zdravotního stavu, ale hlavně na zvýšení tvorby testosteronu. Patří do první skupiny popsané vyššie.

Jde o naprosto unikátní preparát, který svým složením nemá u nás konkurenci. Obsahuje až 150 mg Tribulus v jedné tabletě.

Užívání je zcela jednoduché, stačí 2 tablety denně a díky tomu, že obsahuje až 60 tablet, Vám vydrží bez problému 1 celý měsíc.

Složení:

 • Tribulus terrestris, Fengreek, Extrakt z pepře
 • Vitamíny C, D3 a B6
 • Zinek a Hořčík

Primulus stojí pouze 550 kč , což je skvělá cena, vzhledem k tomu, že většina výživových doplňků nevydrží ani dva týdny!

 Prodej a cena testosteronu

Jak jsme již zmínili, jsou dvě možnosti jak se dostat k testosteronu. Jedna cesta je prostřednictvím lékaře a receptu, ale lékař Vám jistě testosteron nepředepíše, kvůli tomu, že chcete mít např. větší svaly.

Druhá varianta je si ho koupit v menších dávkách. Může být prodáván ve formě injekcí nebo tabletách.

Cena se pohybuje od 80 do 4000 kč.

Podpora libida přes testosteron

Další dva produkty patří do druhé skupiny přírodních doplňků. Jsou vhodné pro ty, který svůj testosteron potřebují zvýšit hlavně kvůli lepší erekci nebo celkové schopnosti mít sex a hlavně, chtějí ho mít častěji.

Ejoy Ejoy
Nejnovější přípravek eJoy, který je vyroben v Anglii, Vás okamžitě nakopne k sexuálním výkonem. Přečíst si o přípravku eJoy [wp-svg-icons icon=“arrow-up-right-3″ wrap=“i“]…
Zerex Zerex
Zerex je v Česku dlouholetý reprezentant silné erekce a zvýšeného libida. Přečíst si o přípravku Zerex [wp-svg-icons icon=“arrow-up-right-3″ wrap=“i“]…

Nejčastěji kladené otázky

 • Co je to testosteron?

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který je nezbytný pro různé procesy v těle muže. Pro více informací se vraťte na úvod článku, kde se dozvíte více o samotném hormonu a jeho úkolech v organizme.

 • Tvorí se testosteron i v ženském těle?

Testosteron se vyskytuje iu žen, ale čím více ho žena má, tím větší problémy jí způsobuje. Stejně je to iv opačném případě, tedy při výskytu ženského hormonu estrogenu u mužů. Pokud chcete vědět více, přečtěte si řádky pod nadpisem ,, Jak je to s testosteronem u žen? “.

 • Ovlivňuje testosteron na erekci?

Na tuto otázku je jednoznačná odpověď. Ano, hladina testosteronu u muže ví výrazným způsobem ovlivnit kvalitu erekce a ta je nezbytná pro sexuální fungování muže. Více informací naleznete pod nadpisem ,, Vliv na erekci “.

 • Jak se projevuje nedostatek tohoto hormonu?

Nedostatek testosteronu se projeví již zmiňovanou dysfunkcí erekce, resp. její nedostatečnou kvalitou. Co se týče sexuálního života, snižuje se také chuť na pohlavní styk. Dalšími příznaky může být i pouhým okem viditelné nedostatečné ochlupení, tenký hlas a mnohé jiné vlastnosti, které nejsou typické pro muže. Podrobnější rozebrání této problematiky najdete pod nadpisem ,, Nedostatek testosteronu “.

 • Jaká skupina mužů patří mezi nejrizikovější z pohledu nedostatku testosteronu?

V tomto případě můžeme mluvit o skupině mužů, kteří mají pravidelné nezdravé návyky. K nim patří například kouření, konzumace velmi nezdravých jídel, nedostatečný pohyb či nadměrná konzumace alkoholu. Mimo jiné se hladina testosteronu v organismu snižuje s rostoucím věkem, tedy nedostatkem, přirozeně trpí i starší páni.

 • Měl bych pravidelně podstupovat lékařské vyšetření?

Všechno v první řadě závisí na příznaků deficitu testosteronu. V souvislosti s tímto faktem však třeba dodat, že některé příčiny deficitu testosteronu mohou mít pouze dočasný charakter. Ale abyste si byli zcela jisti, že jste po této stránce v pořádku, doporučujeme v každém případě návštěvu lékaře. Pravidelné návštěvy urologa, by měli absolvovat hlavně muži v pokročilém věku.

 • Může mi hladina testosteronu klesnout jen dočasně?

Ano může, protože existují příčiny, které způsobují jen jeho dočasný nedostatek. Může se jednat o určité onemocnění či jistý lék, jehož vedlejším účinkem je právě snížení tohoto důležitého hormonu nebo stres.

 • Co je vhodnější alternativou? Testosteron injekce nebo pilulky?

Nemůžeme mluvit o zásadních rozdílech. Injekce nebo pilulky muži používají na promptní navýšení testosteronu nebo obnovení jeho tvorby. V tomto případě jde o tzv. syntetické hormonální léčbě. Více informací o těchto formách testosteronu najdete pod nadpisem ,, Zdroje testosteronu “.

 • Který testosteron je nejlepší? Rostlinná nebo syntetická hormonální léčba?

Obecně se doporučuje sáhnout po přípravcích přírodního charakteru, neboť tyto přípravky zajišťují přirozenou stimulaci tvorby testosteronu a neobsahují žádnou chemii. Pokud se muž rozhodne pro tzv. přírodní léčbu, ušetří své tělo od vedlejších či nežádoucích účinků, resp. riziko jejich výskytu se v tomto případě rapidně snižuje. Důležité je také podotknout i to, že užívání takových přípravků je z dlouhodobého hlediska prospěšné pro naše tělo z důvodu prevence nedostatku testosteronu.

 • Je testosteron steroid?

Syntetický, resp. chemický testosteron se považuje za steroid. Většinou ho používají sportovci pro urychlení růstu svalové hmoty, avšak je vysoce škodlivý, poškozuje játra a prý je i rakovinotvorný. V takovém případě, raději zvolte přírodní perorální testosteron, s názvem Testosterol 250, který používají kulturisté a sportovci.

 • Jak snížit testosteron u žen?

Vysokou hladinou testosteronu trpí stále více žen. Přirozená cesta jak ho snížit zahrnuje úpravu životního stylu a stravovacích návyků. Dámy s vysokou hladinou mužského hormonu by měly omezit konzumaci živočišných bílkovin (jehněčí, kuřecí, vepřové, hovězí maso) a přijímat více potravin a bylin pro zvýšení estrogenu (sójové výrobky, Maca, Pískavice řecké seno). Dále by měly snížit úroveň stresu, protože ta produkuje kortizol a ten na hladinu testosteronu funguje v těle žen opačně než u mužů. Důležité je zařadit i přiměřené sportovní aktivity, které nesestávají jen ze zvedání velkých vah.

Pro muže je život s testosteronem prostě lepší! Pokud máte navíc podned na diskusi, případně nějakou otázku, podělte se o ni ve fóru pod článkem. Můžete odpovědět už na položenou otázku a pomoci ostatním. Diskuse je plně anonymní.

4/5 - (3 votes)

Zanech svůj názor

TOPlist