erekce

Erekce

Erekce je prakticky základní proces mužského pohlavního údu, který se spojuje se sexualitou.  Bez erekce není možný pohlavní styk, orgasmus a ani ejakulace . Naneštěstí mnoho mužů všech věkových kategorií trpí různými poruchami erekce, které se však naštěstí v mnoha případech dají léčit.

Obsah článku

 1. O erekci
 2. O slabé erekci
 3. Jak ji posílit

Co je to erekce?

Erekce, nebo jinak řečeno ztopoření penisu (postavení pohlavního údu) se spojuje také s klitorisem, který je považován za zakrnělý penis. Ačkoli to není tak zjevně viditelné jako při penisu, i klitoris se při sexuálním vzrušení ztopoří. Pokud byste ho pozorovali, určitě byste jistou změnu Badal. S pojmem erekce souvisí i erektilní dysfunkce (ED), která se definuje jako problém dosáhnout a udržet erekci.Další informace o erektilní dysfunkci naleznete ZDE.

Jak dochází k erekci?

Erekce se sice týká penisu, ale ztopoření penisu je vnější projev složitých vnitřních systémů. K erekci nejčastěji dochází po vnějším sexuálním stimulování, ale často se stává i to, že i po vnitřním, např. po přežití erotického snu nebo po vzpomínce či pomyšlení si na něco sexuální vzrušující.

Na základě podnětu dostává mozek signál, aby vyslal impuls (chemickou zprávu) prostřednictvím nervů, do krevního oběhu. Cílem mozku je však dostat krev do penisu. Proto se cévy uvolňují a rozšiřují v oblasti genitálií, kde nastává zvýšený průtok krve. Plnění penisu krví se děje prostřednictvím topořivých těles, které mají houbovité tkáň, díky kterému se dokáže do penisu relativně rychle nahrnout potřebné množství krve pod určitým tlakem. Když je tento proces na konci, penis by měl být pevný, stojící a větší než do šířky tak i do délky.

Po erekci následuje ejakulace

Erekce trvá po celou dobu sexuálního aktu a končí orgasmem = výronem semene . Ejakulát se skládá ze spermií z nadvarlat a sekretu z prostaty a nelze zapomenout ani na obsah mnohých minerálů a vitamínů. Po smíchání všech přísad, prochází ejakulát močovou trubicí a následně rytmickými stahy opouštějí penis. Zajímavé je, že otvor, přes který prochází ejakulát je tentýž, přes který vychází i moč, ale v čase ejakulace je nemožné močit.

Po orgasmu se erekce ztrácí opačným procesem a krve v penisu rychle ubývá. Penis změkne a ochabne.

Celý proces lze rozdělit do 5-ti fází:

 1. fáze roztažení cév – nastává začátek ztopoření, uvolněním a roztahováním cév.
 2. fáze náhlého prokrvení – krev se rychle přesouvá do penisu, což vede k ztopoření.
 3. fáze konečného ztopoření – ustálený stav krevního zásobování penisu, což způsobuje stabilizaci maximálního ztopoření.
 4. fáze vyvrcholení – dochází k výronu semene – k ejakulaci.
 5. fáze detumescencie – ukončení erekce v podobě ochabnutí penisu.

Podle portálu coloplastmenshealth.com erekce probíhá v těchto 3 vizuálních krocích:

Jak se projevuje erekce?

Mezi vnější projevy erekce patří samozřejmě ztopoření, resp. postavení penisu, ale i vyšší tepová frekvence, zvýšení krevního tlaku, zrychlený dech, případná husí kůže.

Typy erekce

Možná jste to ani netušili, ale existují 3 následující typy erekce.

 1. Reflexní – kterou vyvolává přímé (vnější) dráždění penisu
 2. Psychogenní – erekci zapříčiňuje představivost, sluchové, vizuální a čichové podněty
 3. Noční erekce – projevuje se během spánku a je výsledkem podvědomí, je tedy nevědomá.

Noční erekce nebo „Mokré sny“

Mladí chlapci, hlavně v období puberty, se často probouzejí se ztopořeným penisem. Jde o běžný jev, kdy na základě nějakého sexuální vzrušujícího snu, mozek vysílá impulzy na erekci. Tento jev se označuje termínem noční erekce. Děje se hlavně ve spánkové fázi, která se označuje zkratkou REM, což znamená rychlé pohyby očí. Proto v Rem, protože právě v tomto okamžiku dochází nejvyšší stupeň spánkové uvolnění, tzv. aktivní spánkový režim. V případě, že nastane i ejakulace, tedy noční emise, mluvíme o „mokrých snech“.

Poruchy erekce

Porucha erekce je dnes problém značné části mužské populace, překvapivě všech věkových skupin, nejen starších mužů. V Čechách trpí nějakým problémem se slabou erekcí resp. erektilní dysfunkcí až 500 000 mužů. Tento problém je mnohdy pouze symptomem jiného problému. Proto při nějakém problému s erekcí určitě navštivte lékaře.

Mezi nejčastější problémy s erekci patří:

Nedostatečná a slabá erekce

Jde o jeden z nejčastěji se vyskytujících problémů. Je to stav, který se projevuje tak, že penis není dostatečně vzpřímený a tvrdý, ale je měkčí a ochabnutejší. Za slabou erekcí můžeme hledat několik příčin, a to buď organickou nebo psychogenní resp. psychosexuální poruchu, ale hlavní příčinou je většinou nedostatečné prokrvení, protože cévní mechanizmy z nějakých důvodů selhávají.

Krátká erekce

Časově ohraničit, co přesně je krátká erekce je poměrně náročné. Příliš krátkou erekcí se označuje stav, kdy ztopořený penis ochabne do několika minut a to i po opakovaném sexuálním dráždění. Způsobené to může být cévním nebo nervovým systémem.

Předčasná erekce

Tento pojem se často zaměňuje s předčasnou ejakulaci, ale nejde o totéž. Předčasná ejakulace je rychlé dosažení orgasmu, ale předčasná erekce je ztopoření penisu po velmi krátkém nebo po žádném sexuálním stimulaci. Tento jev se často objevuje v době puberty, což je normální. Za problém se pokládá až tehdy, když se vyskytuje kolem 20 roku života muže a výše. Příčinou může být problém s nervovým systémem, ale i poruchou tvorby hormonů.

Bolestivá erekce

Ojedinělým, ale zato vážným problémem je bolest při erekci. Většinou je za tím nějaké vážné onemocnění, např. rakovina, proto neváhejte a okamžitě vyhledejte lékaře.

Častá erekce

Dalším problém je příliš častá erekce. Jde o vysokou aktivitu, která se spojuje s vysokým libidem. Za častou erekci většinou může hormonální nerovnováha, ale také problém s chronickým rozšířením cév.

Co ovlivňuje kvalitní erekci?

Na erekci ovlivňuje podstatné množství faktorů. Nejde jen o vnější faktory, resp. příčiny erekce, ale také o vnitřní faktory. Dokonce se často objevují i ​​ve vzájemné kombinaci. Tyto faktory se rozdělují následovně:

Kardiovaskulární choroby

Kardiovaskulární nemoci nebo kardiovaskulární choroby jsou jeden z nejčastějších příčin problémů s erekcí. Totiž ztopoření je omezené, protože krev se nedostatečně dostává do penisu, kde je tím pádem omezené prokrvení penisu. Mezi tyto choroby patří: zvýšený cholesterol, vysoká hladina cukru, nesprávná činnost cévních stěn, a samozřejmě, problémy se srdcem.

Nemoci nervového systému

Dalším často se vyskytující příčinou jsou nemoci nervového systému, především jeho centrální části, protože dochází k nesprávnému nebo k žádnému přenosu nervových vzruchů. Jde hlavně o nemoci jako je Alzheimer, Parkinson, Skleróza Multiplex.

Hormonální problémy

Hypofýza v mozku řídí štítnou žlázu, která produkuje hormony. Pokud s ní není něco v pořádku, tvorba hormonů je narušena a může vzniknout problém s erekcí. Většinou jde o poruchy tvorby testosteronu, s hladinou libida a dalších, které jsou pro erekci důležité.

Životní styl

Vnějším faktorem vyplývajícím na erekci je váš životní styl. To co jíte, co děláte a co zažíváte se odrazí na vašem sexuálním životě. Negativním vlivem je hlavně kouření, alkohol, nedostatek pohybu, strava s vysokým obsahem nasycených tuků, obsahující cukr a produkty z bílé mouky.

Psychologické faktory

Velmi častým negativním faktorem je v dnešní době nadměrné množství stresu, deprese, strach, únava, nedostatek spánku … Téměř všechno zdraví ovlivňuje vnitřní pohoda. Kdo však dnes může říci, že žije bezstarostní život bez stresu? Asi jen málokdo, pokud vůbec je někdo takový. Pro dosažení lepší erekce se snažte objektivnější dívat na situace, přijmout nepříjemnosti a nebojovat s nimi, snadněji zvládat stres, dopřát si odpočinek a dostatek spánku.

Léky

Negativní, vedlejší či nežádoucí účinky některých léků zahrnují ztrátu chuti po sexuálním životě. Jde hlavně o léky, které ovlivňují kardiovaskulární systém, ale také antidepresiva, léky na tlak, diuretika a některé léky na alergie.

 Jak posílit erekci?

Je několik způsobů jak podpořit erekci:

Doporučujeme! Trápí Vás slabá erekce, snížené libido a sexuální nechuť? EREXAN je skvělý prostředek na eliminaci těchto nedostatků. Chcete-li zlepšit Váš sexuální život, rozhodně si přečtěte recenzi ...

aktivní život (sport)

zdravé stravování

Jde o dvě základní věci, které mají obrovský vliv na naše zdraví. Přestože se spojují již téměř s každou oblastí zdraví, nic se nemění na faktu, že je tomu tak.  Některé studie tvrdí, žesport a správná výživa má na svědomí až 70% procent celkového zdraví člověka  a jinak tomu není ani ve spojení s erekcí. Proto do svého životního stylu zapojte pravidelný pohyb, zdravé stravování, přestaňte nadměrně pít, kouřit a jíst nezdravá jídla. Mohlo by to vyřešit váš problém s erekcí.

Potraviny pro kvalitní erekci

Možná se to někomu bude zdát jako klišé, ale slovní spojení „Jsme tím, co jíme“ má své opodstatnění. Jinak to není ani při erekci. Posílit svou erekci a zlepšit tak sexuální život, je opravdu možné i prostřednictvím stravy. Samozřejmě, že nejde o jednorázovou konzumaci zdravějších jídel, ale o dlouhodobou změnu jídelníčku. Mezi potraviny, které vám zlepší kvalitu erekce patří:

 • ryby a mořské plody – protože obsahují zdravé omega-3 nenasycené mastné kyseliny = losos, tuňák, treska, makrela, ústřice, krevety.
 • ořechy a semena – jsou zdrojem omega, minerálů a aminokyselin lněné, dýňová semínka, vlašské ořechy.
 • koření a bylinky – které působí jako afrodiziakum a zvyšují průtok krve v penisu a pomáhají odstraňovat problémy s ED = chilli, zázvor, máta, skořice, rozmarýn, vanilka, Muškátový oříšek, Kotvičník zemní, zelený a černý čaj.
 • ovoce – s obsahem vitamínu C = citróny, madarinky, pomeranče, grapefruity, meloun, granátové jablko, a samozřejmě, ananas, který vašemu ejakulátu dodá nasládlou chuť, čím překvapíte vaši partnerku.
 • zelenina – především čerstvá zelenina, která obsahuje L-Arginin, kyselinu listovou, mnoho vitamínů a minerálů = špenát, zelený salát, česnek, cizrna …

Potraviny, které škodí vaší erekci

Potraviny, které ubírají vaší mužskosti jsou z pravidla hlavně ty, které tak skvěle chutnají. Zde však často platí nepřímá úměra – což je chutné, není nejzdravější. Nemusíte jejich zcela vyloučit, ale zkuste je výrazně omezit. Jsou to hlavně potraviny z bílé mouky s obsahem rafinovaného cukru, polotovary, příliš mastné a kalorická jídla (tzv. Prázdné jídla) a alkohol.

Výživové doplňky

Účinnou podporou pro kvalitní erekci mohou být doplňky stravy a výživy. Mezi ty nejlepší zařazujeme

Existuje samozřejmě mnohem více možností, jak podpořit erekci. My jsme Vám představili asi ty nejznámější, lze říci základní pilíře léčby, ať už bylinné nebo farmakologické.

Rychlá fakta o erekci

 • během erekci je téměř nemožné močit,
 • erekci zažívají i nenarozené miminka, což je možné sledovat na ultrazvuku,
 • obecně platí, že malý penis dosáhne mnohem mohutnější erekci jako muž s velkým penisem,
 • na každého muže denně připadá průměrně 11 denních a 9 nočních erekcí,
 • při erekci je možné zlomit penis,
 • některý muži si dokáží erekci udržet i dlouho poté, co dosáhly ejakulaci,
 • kouření vám nejen ohrožuje vaši erekci, ale způsobuje i zkracování penisu,
 • existuje i smrtelná erekce, ta se často objevuje u mužích, kteří zemřeli udušením, např. při oběšení,
 • přibývajícím věkem klesá kvalita erekce, ačkoli některým mužům to funguje iv 70-tce.

Vaše otázky a naše odpovědi o erekci

Může obezita zapříčinit problém s erekcí?

Ano může, dokonce obezita je velmi častou příčinou problémů s erekcí u mladých mužů. Důvodem je, že při obezitě nebo nadváze, zatěžujete vaše cévy a srdce, které odvádí a pumpuje krev do penisu. Jelikož, ale cévy jsou zanesené tukem (cholesterol) vzniká problém.

Ovlivňuje kvalita erekce plodnost?

V podstatě ano. Přestože ejakulace dokáže v některých případech proběhnout i během ochablého penisu, na to aby došlo k oplodnění, je třeba pevné a dostatečně dlouhé ztopoření, hluboko v pochvě, s dosažením vyvrcholení a ejakulace.

Mohou být za problémy s erekcí i problémy ve vztahu?

Ano mohou a to víc než byste si byli mysleli. Jde hlavně o partnerské problémy, jako jsou neustále hádky, které zapříčiňují ztrátu zájmu o partnera, ale i strach z nepříjemné předchozí sexuální zkušenosti.

10 typů jak OKAMŽITĚ zlepšíte svou erekci

Pro kvalitní erekci stačí, pokud uděláte pár změn ve svém životě. Udělejte je okamžitě a ani nevíte jakou rychlostí se dostaví první výsledky.

 1. Přestaňte kouřit.
 2. Nepijte alkohol a sladké vody.
 3. Nejezte tučná jídla, polotovary, sladkosti.
 4. Pravidelně cvičte, i když jen několik minut.
 5. Namísto auto zvolte chůzi nebo kolo vždy když je to možné.
 6. Odpočívejte, dopřejte si dostatek kvalitního spánku.
 7. Zabraňte stresu, aby vás ovládal.
 8. Veďte důvěrný partnerský život.
 9. Nepřestávejte být sexuálně aktivní.
 10. Užívejte výživové doplňky na podporu mužské sexuality.

Jak jsme již zmínili, důvod, proč dochází k poruchám erekce může být organický nebo psychický. Z tohoto důvodu je nejprve nutné konkrétní problém odhalit, diagnostikovat a následně léčit. Protože, pokud je zdravotní problém vážný, žádná z těchto rad nemusí být nápomocná a je nejlepší navštívit svého lékaře a problém konzultovat.

4.7/5 - (3 votes)

Zanech svůj názor

TOPlist