Kondom – vše, co potřebujete vědet

Prezervativ

Kondom , někdy nazývaný i prezervativ je   nejrozšířenější metoda sexuální ochrany, jakou v současnosti známe  . Kondom nás chrání nejen pro nechtěným otěhotněním ale i před sexuálně přenosnými nemocemi jako je například i HIV , tedy syndrom imunodeficience. Ačkoli kondom není 100 procentní ochranou, je to pravděpodobně nejlepší a cenově nejdostupnější prostředek jak se chránit.

Obsah článku

 1. Jeho původ
 2. Jak funguje
 3. Účinnost
 4. Používání
 5. Typy kondomů
 6. Oblíbené značky
 7. Zajímavosti
Tip pro Vás
Hledáte vhodný, levný a kvalitní kondom právě pro Vás? Podívejte nabídku kondomů v eshopu [wp-svg-icons icon=“arrow-right“ wrap=“i“]…

 Kondom a jeho původ

Původ slova pochází z anglického condom a často se spojuje s dvorním lékařem anglického krále Karla II ., Jehož jméno bylo Dr. Condom , někdy je uváděno také Quondom. Tento lékař doporučoval používat střevo z berana , protože Karel II. měl minimálně 14 nemanželských dětí. Těžko ale v současnosti říci či kvůli tomu, že používání střeva bylo neúčinné nebo ho jednoduše používal nesystematicky.

První doklady o používání kondomu patří již do starého Egypta. První kondomy se vyráběly z tkaných látek, byly však více než neúčinné. Za prvé použitelné kondomy můžeme považovat ty z ovčího střeva nebo jiné zvířecí blány.

Kolem roku 1500 se v Evropě využívaly hlavně tkané kondomy kvůli syfilickej epidemii , která byla v té době velmi rozšířená. Pro svou stavbu byly ale neúčinné a prakticky bez svého opodstatnění.

První sériově vyráběné pocházejí z roku 1850 a byly vyrobeny z tzv. vulkanické pryže . Takový druh kondomu byl použitelný vícekrát, stačilo ho jen umýt . Tento typ se vyráběl až do roku 1912 , kdy se na jeho výrobu začal využívat latex . Od roku 1957 se využívá na zlepšení povrchu i lubrikant.

V současnosti je možné zakoupit kondom v různých velikostech , jak na délku tak i na obvod, v různých barevných provedeních, s rozmanitou povrchovou úpravou či dokonce vůní. Existuje i ženský kondom.

Doporučujeme! Trápí Vás slabá erekce, snížené libido a sexuální nechuť? EREXAN je skvělý prostředek na eliminaci těchto nedostatků. Chcete-li zlepšit Váš sexuální život, rozhodně si přečtěte recenzi ...

 Jak funguje?

Princip funkčnosti spočívá v tom, že látka, ze které je vyroben vytváří bariéru mezi jednotlivými povrchy (většinou tedy sliznicemi) a dělá sex bezpečným. Hlavně mezi penisem a pochvou, penisem a ústy a penisem a análním otvorem, podle typu sexuálního styku. Tato bariéra je tvořena požadovaným materiálem, aktuální hlavně latexem. Používají se sice stále i jiné materiály (zvířecí kůže – nejsou však účinné proti přenosu onemocnění, dále polyethylen, polyuretan…), které jsou však ve většině případů méně účinné než latex . Velkou výhodou latexu je i to, že prošel obrovským množstvím klinických testů.

Ženský kondom

  Není až takový účinný jak pro muže  . Jde o typ kondomu, který se vloží do pochvy a následně může probíhat sexuální styk . Väúčšina lidí s ním má smíšené nebo negativní zkušenosti, nejednou i pro jeho skřípavý zvuk při používání.

Jsou také ale i ženské verze, které se například nasunou na prst a žena s ním může masturbovat.

Pasante pro ženy Pasante pro ženy
Se ženským kondomem Pasante můžete zažít vy i váš partner absolutní nový druh sexuálního zážitku! Přečíst si o ženském kondomu [wp-svg-icons icon=“arrow-up-right-3″ wrap=“i“]…

 Účinnost a možnost selhání ochrany

Samotná účinnost kondomů je poměrně vysoká, při kvalitně provedených kondomech je úspěšnost ochrany před nechtěným těhotenstvím a nemocemi až 98%, u těch méně kvalitních to může klesnout až na 80% . Také při nekvalitně vyrobených kondomů je až 6 z 10 poškozených mikrotrhlinky od výroby. Jde však převážně o prezervativy, při kterých se nedodržují normy na výrobní kvalitu a při značkách jako Durex, zda Pepino by nic podobného hrozit nemělo.

Za selhání ochrany v o většině případů může nesprávné používání . Studie z roku 1994 prokázala, že natržení nebo sklouznutí se stává pouze ve výjimečných případech. Při správném použití nastalých selhání ochrany pouze v 0-2% případů . Mezi časté selhání patří také úmyslné poškození kondomu, nejednou i případech, kdy jeden partner chce zplodit potomka ten druhý ne. Takový typ početí je považován přinejmenším za neetický.

 Kondom – jak ho používat?

Zdroj: alert.org

Pro správné použití prezervativu je třeba dodržovat tuto posloupnost kroků:

 1. Vždy je třeba zkontrolovat nejprve datum spotřeby.
 2. Při otevírání krabičky/obalu si můžete detailně prohlédnout i obal a vizuálně si ověřit, zda nebyl například úmyslně poškozen nebo propíchnutý.
 3. Když už jdete sundávat obal, všimněte si vroubkovanou část. Většina výrobců takto před-připraví otevírání kondomu. Za tuto část jej můžete otevřít, vždy jen ale vedle okraji, nikdy ne napříč. Při otevírání nepoužívat nože, nůžky, ani žádné ostré předměty. Překážet mohou například i velké nehty.
 4. Z vrchní části (určené na semeno) odstraníme vzduch . Nikdy nepřikládáme k žaludu, pokud jsme si neni jist správným směrem, protože srolovat jej lze pouze na jednu stranu. Pokud ho opřete a je špatně nastaven, je třeba použít nový kondom.
 5. Pokud jste si jisti všemi kroky, kondom srolujete až úplně ke kořeni.
 6. Ujistěte se že drží a že se nezvlečie. Pokud je velký a nesedí, třeba použít vhodnější velikost.

Zásady při používání:

 • pokud dosáhne penis erekci, je vhodné okamžitě nasadit prezervativ před tím, než dojde ke kontaktu s kteroukoliv částí těla
 • nesahat ostrými předměty
 • muži s předkožkou si ho nasazují, když je stažena
 • v části určené pro semeno (na špičce), nemůže být vzduch
 • kondom může být použit i s lubrigantem, ale ne s olejovým typem
 • výkyvy teplot jsou pro latex namáhavé, skladovat na vhodných místech
 • penis vytáhnout hned po ejakulaci, ale někdy je vhodnější ještě těsně před
 • při prvním použití Vyzkoušejte kondom před samotným aktem
 • použít vždy pouze jednou!

Kroky, které vedou k nesprávnému použití

 • prezervativ se nasadí až během sexuálního styku
 • během aktu je zvlečený
 • nasazen bez prostoru ve špičce
 • poškozen nesprávným použitím
 • vícenásobné použití
 • vždy proveďte nejprve kontrolu
 • při delším použití klesá sekrece pochvy, nutné je přidat lubrigant

Typy kondomů

Můžeme říci, že existují 4 základní tvary a to rovný, vroubkovaný, s drsným povrchem a kombinace drsného povrchu s vroubky. Samozřejmě je jich mnohem víc ale povětšinou jsou odvozeny s těchto základních tvarů. Nabídku vroubkovaných a dráždivých kondomů pro ten nejlepší orgasmus si můžete pozrieť zde.

Značky

Mezi těch nejlepších a u nás dostupných výrobců jsme zařadili Durex, Pepino a Primeros.

Durex

Patří asi mezi nejprodávanější značku kondomů u nás. Má dlouholetou tradici ve výrobě (již od roku 1915 ). Jde o Londýnskou společnost , která podléhá nejpřísnějším výrobním standardům. Vyrábí široké portfolio prezervativů a má co nabídnout opravdu každému. Některým však jejich kondomy příliš nesedí.

Pepino

Vyrábí se v České republice a pokud je nějaký typ kondomů ještě u nás známější jako Durex, tak je to právě Pepino. Vyrábějí špičkové prezervativy různých druhů i velikostí . Nabízejí také řešení pro muže s předčasnou ejakulací a to při ty Long Action. Takový typ je potřený látkou zvanou bezokaín, která při styku s žaludem vyvolá lehké znecitlivění. Jde o opravdu účinný způsob řešení tohoto sexuálního problému.

Primeros

Další česká značka , která je synonymem pro bezpečnost. Historii mají dokonce delší než samotný Durex. Primeros založil český obchodník Gustav Schwarzwald.

Pasante

Kondomy Pasante s mírně španělským názvem se ve skutečnosti vyrábějí v Anglii . Jde o rodinný podnik a patří mezi největší soukromě vlastněné společnosti. Co se týče kvality, samozřejmostí je CE i anglické ocenění za vysokou kvalitu a spolehlivost. Společnost nemá ani 20 let a už se stává lídrem v oblasti výroby kondomů.

My Size

V našich končinách v zásadě neznámá značka, která má ale jeden obrovský benefit. Jde o to, že ne každý muž má stejné přirození a hlavní parametr při jeho používání je ideální rozměr, aby dobře,, seděl,, na penisu. No a značka My Size nabízí opravdu každou velikost.

 Kondom a zajímavosti s ním spojené

 • Kondomy byly v minulosti vyráběny z různých látek, od textilu, přes zvířecí střeva až po výrobu kondomů z pancířů želv v Japonsku.
 • Některé se v minulosti vyráběly až 12 let. Výhodou (?) Ale bylo že se dali (museli) používat vícenásobně.
 • V Americe byli jeden čas dostupné pouze pro muže a na recept, aby se chránili před prostitutkami.
 • V Kanadě se aktuálně zkoumá tzv. neviditelný prezervativ. Je určen pro ženy a je ve formě gelu, který ztuhne.
 • Tuhne i kondom ve spreji, který se pouze nastříká na penis a hned zatuhne a přizpůsobí se. Aktuálně se testuje v Německu
Potřebujete pro svou ochranu a ochranu blízké osoby kvalitní kondom Viz nabídku kondomů nejlepším e-shopu ve své kategorie!

Máte zkušenosti nějakou konkrétní značkou kondomů? Pokud ano, podělte se o ně v doskusii pod článkem. Diskuse je anonymní.

5/5 - (1 vote)

Zanech svůj názor

TOPlist