Urologie – jak funguje?

Urologie léčí   poruchy ženského močového ústrojí a mužského urogenitálního traktu.   Léčí a diagnostikujeporuchy ledvin, močovodů, močového měchýře, prostaty a mužských reprodukčních orgánů.

Obsah článku

 1. O urologovi
 2. Postupy
 3. Zaměření

 Urolog – povaha práce

Urologové jsou chirurgové, ale hodně z jejich práce zahrnuje také léčení a lékařské zásahy , při kterých není zapotřebí chirurgický zákrok. Pracují s pacienty všech věkových kategorií od batolat a dětí až po starší lidi.
Jejich pacienti nejčastěji přicházejí s problémy jako:

 • Poruchy močového měchýře jako kameny, nádory, vrozené poruchy, inkontinence u žen a mužů, erektilní dysfunkce
 • Poruchy močové trubice a prostaty : nádory, obstrukce a infekce
 • Poruchy mužských pohlavních orgánů : impotence, nádory, vrozené poruchy, infekce, sterilizace a mužská neplodnost

Urologie byla první chirurgie, která používala minimálně invazivní techniky, jako je endoskopie . Urologie je také v čele vývoje v robotické chirurgii.

Doporučujeme! Trápí Vás slabá erekce, snížené libido a sexuální nechuť? EREXAN je skvělý prostředek na eliminaci těchto nedostatků. Chcete-li zlepšit Váš sexuální život, rozhodně si přečtěte recenzi ...

Urologové používají pouze tenký osvětlený nástroj, také známý jako cystoskop , pomocí kterého zkoumají močový měchýř a močovou trubici. Některé případy také řeší pomocí endoskopických postupů včetně odtraňovania nádorů močového měchýře a léčbu močového měchýře a ledvinových kamenů.

Většina urologických zákroků je volitelných a urologické mimořádné situace jsou poměrně vzácné. Samozřejmě i řešení případů jako akutní infekce ledvin a retence moči je někdy součástí jejich každonennej práce.

 Nejčastější postupy/zásahy

Mezi nejčastější chirurgické zákroky patří:

 • Odtránenie močového měchýře, ledvin, prostaty při léčbě rakoviny
 • Odstranění ledvinových kamenů
 • Rekončtrukcia mečů měchýře po jeho odstranění
 • Vasektomie
 • Obřízka
 • Tvorba stomie, odklonění moči do vaku

Dílčí chirurgické zákroky

 • Endurológia prostaty, močového měchýře a ledvin, včetně ledvinových kamenů a malých nádorů močového měchýře, léčení pomocí techniky zvané klíčová dírka
 • Urologická onkologie: prostaty, močového měchýře, ledvin, varlat a rakovina penisu
 • Funkční urologie: vyšetření a léčení symptomů močového měchýře a inkontinence a neurologické poruchy, jako je roztroušená skleróza a poranění míchy
 • Andrologie: mužské plodnosti a sexuální zdraví
 • Rekonstrukční urologie: opravy a renovace dolních močových cest a zvláště močové trubice

Co je zaměřením urologie?

Urologie se zabývá onemocněním močových/reprodukčních orgánů u mužů a močových onemocnění u žen. I když je to chirurgie, jen 15-20% pacientů si skutečně vyžaduje provedení chirurgického zákroku. Takže jste dostali doporučení na návštěvu urologa, neznamená to, že automaticky budete muset podstoupit operaci.

Jak se dostat k urologovi?

Pokud potřebujete navštívit urologa, je třeba, abyste dostali doporučení od svého praktického lékaře. Proto pokud máte nějaký urologický problém je třeba abyste nejprve navštívili svého praktického lékaře a on/ona následně rozhodnou, zda je vhodné nebo potřebné urologa navštívit.

Jak se dostat do ambulance?
Poté, co vás váš praktický lékař pošle k urologovi, je třeba abyste k němu objednali. Tam následně podstoupíte několik testů, aby se diagnostikoval váš problém. V některých případech určité kliniky mají plně vyškolené zdravotní sestry, které vyšetření provedou a tak se nebudete muset napoprvé setkat rovnou s urologem. Na Slovensku je to však výjimečný postup.

Co dělat, pokud máte obavy?

Pokud se obáváte, že váš stav je příliš vážný a tento proces je pro vás až příliš zdlouhavý, kontaktujte svého praktického lékaře rovně s žádostí, aby vám dal výměnný lístek. Váš praktický lékař vám také může poradit podle naléhavosti vašeho stavu.

Máte s urologem nebo urologických zkušenosti, o které byste se chtěli podělit s ostatními čtenáři? Můžete tak učinit v diskusi pod článkem, která je zcela anonymní.

5/5 - (1 vote)

Zanech svůj názor

TOPlist