vasektomie

Vasektomie

Vasektomie je považována za trvalý způsob kontroly porodnosti. Vasektomie   brání uvolnění spermií, kdy muž ejakuluje  . Po tomto zákroku se z muže stává impotent ve smyslu mít děti. Ne ve schopnosti mít erekci či ejakulaci.

Obsah článku

 1. Co se děje během vasektomii
 2. Po vasektomii
 3. Úspěšnost
 4. Možné komplikace
 5. Výhody a nevýhody
 6. Závěrem
Průběh vasektomii

Během vasektomii se chámovody z každého varlete zablokují nebo jinak uzavřou . Tím se zabrání spermiím zamíchat s osivem, které je ejakulované z penisu. Vajíčka nemohou být oplodněno, pokud nejsou k dispozici žádné spermie v ejakulátu. Varlata nadále vyrábějí spermie, ale ty jsou reabsorbovány v těle . (To se shodou okolností děje is ostatními spermiemi bez ohledu na to, zda muž absolvoval vasektomii nebo ne.) Vzhledem k tomu, že trubky jsou blokovány před semenných vačkami a prostatou, stále je ejakulované stejné množství tekutiny.

Obvykle trvá několik měsíců po vasektomii, dokud jsou všechny zbývající spermie, které mají být ejakulaci vypuzeno, vstřebané v těle. Je nutné použít jinou metodu antikoncepce , dokud nebudete mít vzorek testovaných spermií na nulovém počtu . V opačném případě se může stát, že vaše partnerka i přes podstoupené vasektomii otěhotní.

 Co se děje během zákroku vasektomii

vasektomie

Doporučujeme! Trápí Vás slabá erekce, snížené libido a sexuální nechuť? EREXAN je skvělý prostředek na eliminaci těchto nedostatků. Chcete-li zlepšit Váš sexuální život, rozhodně si přečtěte recenzi ...
 1. Varlata a šourek se antisepticky očistí a někdy i oholí.
 2. Může být podán ústně nebo intravenózně (IV) lék na snížení úzkosti a na způsobení ospalosti.
 3. Každý chámovod se najde dotykem ruky.
 4. Lokální anestetikum se vstřikuje do požadovaného prostoru.
 5. Lékař udělá jeden nebo dva malé otvory ve vašem šourku . Otvorem jsou nařezány obě chámovodů trubice
 6. Oba konce chámovodu jsou svázané, zašité nebo zapečetěné. Elektrokauterizace může být použita k utěsnění k Oncovi s teplem. Zjizvená tkáň z operace pomáhá blokovat trubky.
 7. chámovodů se pak nahradí uvnitř šourku a kůže se uzavře stehy, které se rozpouštějí a nemusí být odstraněny. 

Procedura trvá asi 20 až 30 minut a může být provedeno ambulantně nebo na klinice. Provádí ji například urolog nebo chirurg.

Bez-skalpelová vasektomie

Je to technika, která využívá malé svorky se škačkami na konci. Namísto použití skalpelu na rozříznutí kůži je svorka vložena přes kůži do šourku . Mezi výhody tohoto postupu patří menší krvácení, menší rána v kůži a celkově méně komplikací. Bez-skalpelová vasektomie je stejně účinný jako tradiční postup.

 Co očekávat po vasektomii

Váš šourek bude otupělý po dobu 1 až 2 hodin po vasektomii . Aplikujte si studené zábaly do této oblasti a ležte co nejvíce na zádech alespoň jeden den. Nošením přiléhavého oblečení nebo suspenzoru můžete eliminovat nepříjemné pocity a zvýšit své pohodlí.

Ještě několik dní po operaci mohou být viditelné otoky nebo menší bolesti v šourku . Pokud není vaše práce je namáhavá, budete se moci vrátit do práce už do 2 dnů. Vyhněte se však zvedáním těžkých břemen alespoň během 1 týdne.

Sexuální styk můžete začít praktikovat již přibližně po prvním týdnu od operace . Je třeba si však uvědomit, že jste stále plodný a vaše partnerka může otěhotnět. Je nutné proto použít jinou metodu antikoncepce, dokud nebudete mít následný test na počet spermií 2 měsíce po zákroku na 0.Taktiež by měla být splněna podmínka alespoň 10-20 ejakulaci po vasektomii. Jakmile je váš počet spermií na nule, žádná jiná metoda antikoncepce je nutná.

Většina mužů se vrací na testy do ambulance ale existuje i domácí test na odhalení počtu spermií.

Vasektomie nebude mít vliv na vaši sexuální touhu, schopnost mít erekci, pocit orgasmu, nebo schopnost ejakulovat. Můžete mít ale občasné mírné bolesti ve svých varlatech během pohlavního vzrušení ještě několik měsíců po operaci.

Proč vasektomie?

Vasektomie je trvalá metoda antikoncepce . Tuto metodu antikoncepce berte v úvahu pouze v případě, že jste pevně rozhodnut už nikdy nemít potomstvo.

 Úspěšnost

Vasektomie je velmi účinný (99,85%) způsob antikoncepce. Pouze 1 až 2 ženy z 1000 budou mít neplánované těhotenství v prvním roce po operací.

Riziko neúspěchu

Těhotenství může nastat po vasektomii, protože

 • nebyl otestován počet spermií v době, kdy začal probíhat sexuální styk bez ochrany
 • nastalo spontánní obnovení propojení chámovodů

Možné komplikace

 • Krvácení pod kůži, což může způsobit otok nebo modřiny.
 • Infekce v místě řezu. Ve vzácných případech, se infekce vyvíjí uvnitř šourku.
 • Unikající spermie se chámovodu mohou vytvořit granulom
 • Zánět trubek, které se pohybují spermie z varlat (městnavé epididymitidy).
 • Ve vzácných případech, chámovodu růst zase dohromady (rekanalizaci), takže muž se stává opět plodný.

 Vasektomie a její výhody

Je trvalá metoda antikoncepce. Jakmile Váš ejakulát nebude obsahovat spermie, není nutné používat žádnou jinou antikoncepci.

Vasektomie je bezpečnější, levnější a bez větších komplikací při srovnání s vyvázáním vejcovodů u žen.

Ačkoliv se zdá, že vasektomie je nákladný zákrok, v horizontu následujícího období je tato investice vysoce návratná s porovnáním např. kondomů, spermicidních gelů, antikoncepčních pilulek u Zie apod. Cena se pohybuje kolem 8000 kč a výše.

Nevýhody

Vasektomie nechrání před pohlavně přenosných infekcí, včetně infekcí s virem lidské imunodeficience (HIV). Kondomy jsou nejúčinnější způsob prevence pohlavně přenosnými chorobami. Chcete-li chránit sebe a svého partnera před pohlavně přenosnými chorobami, používejte kondom pokaždé, když máte sex.

Ostatní úvahy

Pokud uvažujete o vasektomii, musíte si být absolutně jisti, že už nikdy nebudete chtít být otcem dítěte.

Vasektomie se obvykle nedoporučuje pro muže, kteří uvažují o uskladnění spermií v bance pro případ, že se později rozhodnou mít děti. Diskutovat o dalších možnostech se svým partnerem je pro Vaše zdraví velmi důležité.

Je to zvratitelné?

Chirurgie vasektomii je poměrně jednoduchý proces. Ale zvrátit ji je dost náročné . Někdy lékař může odstranit spermie ze varlete u mužů, kteří měli vasektomii nebo se pokusili o zvrat, který chirurgicky nevyšel. Spermie pak mohou být použity pro in vitro fertilizaci. Oba procesy, ať už oplodnění in vitro nebo zvrat vasektomie může být náročné, nákladné a nemusí to pojišťovna hradit.

Některé studie byly zaměřeny na to, zda vasektomie má vliv na vznik rakoviny. Výsledky byly nejisté ale je zde předpoklad, že zde malé riziko opravdu je. Proto tento lékařský zákrok třeba opravdu zvážit.

Někteří lékaři, ale i zákony vyžadují určitou čekací lhůtu od oznámení, že chcete podstoupit tento zákrok. To dává prostor pro důkladné promyšlení celého procesu.

Vědci studují další mužské antikoncepční metody, jako je například reverzibilní vasektomie (umožňuje tento proces zvrátit) nebo různé hormonální metody . Hormonální metody zahrnují tabletky nebo injekce aby se zabránilo produkci spermií. Dosud nebyla vyvinuta pro muže žádná efektivní, levná a bezpečná antikoncepce.

Podstoupila jste vasektomii nebo se chystáte? Podělte se anonymně s čtenáři o Vaše cenné zkušenosti.

3.7/5 - (25 votes)

One Response

 1. petr 24. marca 2016

Zanech svůj názor

TOPlist